Alergologicko-imunologická ambulance pro děti Ostrava

Alergologie ŠKOPKOVÁ s.r.o.

CO JE ALERGIE

Genetická dispozice

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu , který chrání tělo proti infekcím a škodlivinám různého druhu , na určité druhy podnětů - alergeny. Styk s alergeny nevyvolává u nedisponovaných jedinců žádné nežádoucí příznaky , ale organizmus alergika se na něj může stát citlivým a vytvořit si protilátku.

Náchylnost k přemrštěné reakci je pravděpodobně vrozená a nazývá se atopie.

Reakce se může projevit na jednom orgánu (na kůži , dýchacím nebo zažívacím traktu) nebo zřídka zasáhne celý organizmus.

NEJČASTĚJŠÍ ALERGENY JSOU:

 • - roztoči v domácím prachu
 • - plísně
 • - zvířata
 • - pyly a trávy
 • - potraviny
Zdroj alergenů - kočka

DOMÁCÍ PRACH

Domácí prach je pestrou směsí alergenů. Jeho základní složkou jsou roztoči , kteří žijí a množí se ve vlhkých a teplých místech. Nejlépe se jim daří v polštářích , peřinách , matracích , kobercích , plyšových hračkách apod. Jejich nepřítelem je průvan (větrání), sluníčko a mráz.

PLÍSNĚ

ZVÍŘATA

POTRAVINY

RADY PRO SNÍŽENÍ KONTAKTU ALERGIKA S DOMÁCÍM PRACHEM - ROZTOČI
autor doporučení: MUDr. Ondřej RYBNÍČEK , Brno

 1. Suhý a slunný byt. Vlhkost vzduchu udržujte max. 50% (dlouhodobě , krátkodobě lze vlhkost zvýšit jako prevenci akutních obtíží , vždy je třeba sledovat její hodnoty).
 2. Nepřeplňujte byt nábytkem. Byt a hlavně pokoj , kde alergik tráví většinu času , zařizujte jednoduše , aby úklid byl nenáročný , proveditelný denně. Pokud možno odstraňte čalouněný nábytek , ozdobné polštáře , závěsy , vysoké koberce. Květináče jsou sídlem plísní a půdou pro další roztoče.
 3. Zajistěte možnost čištění všech ploch , odstranění prachu. Během úklidu pošlete dítě - alergika - pryč , dospělý alergik úklid sám neprovádí! Používejte kvalitní vysavače s filtry nebo se záchytem do vody - u běžných vysavačů jemný prach (respirabilní frakce) pronikne pytlíkem vysavače a škodí nejvíce! Při luxování otevřete okno! Pro důkladnější odstranění zašlapaných nečistot je vhodné pořídit si k vysavači klepací hlavu. Papírový sáček z vysavače vždy hned po úklidu odstranit z bytu ("líheň roztočů") . Uklízejte "navlhko" (nikdy suchou prachovkou!).
 4. Využijte služeb firem , které se specializují na úklid domácností alergiků. Většinou používají velmi kvalitní vysavače , které které zabraňují recirkulaci jemného prachu a navíc by měly být schopné účinně snižovat výskyt roztočů v domácnosti. Rodina , ve které často bývá více alergiků , tak může problém s úklidem přenechat cizí - nealergické osobě.
 5. Akaricidy (přípravky proti roztočům) je možno doporučit pouze ve formě čistícího prostředku na koberce a čalouněné materiály do vysavačů a tepovačů , kde je pěna okamžitě odsáta. V žádném případě nepoužívat ve formě sprejů - tyto aerosoly se mohou podílet na rozvoji alergií.
 6. Dítě trpící alergií by mělo mít svůj vlastní pokoj. I otevřené dveře komunikující s ložnicí mohou být rizikem. Pokoj alergického dítěte ale nesmí být skladištěm hraček. Hlavně vycpávané figurky z plsti jsou riskantní!
 7. Z postelí je vhodné odstranit peří i "zaručeně antialergické" vlněné přikrývky a obrátit se na umělou střiž , kterou je možno prát. Balení matrací a polštářů do neprodyšných igelitů je diskutabilní (utvoří se neprodyšná skrš pro roztoče , nevětratelná , vzniká jejich líheň , zvýšené riziko zadušení u malých dětí). Lůžko , přikrývky a peřiny protřepávejte denně. Zásadně důkladně větrejte - nejlépe na slunci , ev. mrazu! Matrace stavte "na hranu". Při praní lůžkovin je nutno dosáhnout teploty nad 70 °C , velmi účinné je žehlení lůžkovin.
 8. Informujte se u svého lékaře na vhodnost využití čističů a zvlhčovačů vzduchu.
 9. Domácí zvířata u alergiků rozhodně nepropagujeme , zvířecí alergeny setrvávají v domácnosti i měsíce po odstranění zvířete. Riskantní může být i akvárium (dafnie jsou velmi vhodným kultivačním médiem pro roztoče). Pozor na stanoviště holubů nad bytem , zvláště ve městech.
 10. Toto vše dodržujte na "chalupách" a chatách na venkově. Po dobu nepřítomnosti zajistěte větrání chaty otvory krytými mřížkou nebo kovovou síťkou.

.

Registr lékařůArteria.cz