Alergologicko-imunologická ambulance pro děti Ostrava

Alergologie ŠKOPKOVÁ s.r.o.

NA CO SE PTÁTE

JE MOŽNÉ ASTMA VYLÉČIT ?

Astma je ve své podstatě projevem vrozené poruchy imunitního systému , kterou při současném stavu vědy doposud odstranit neumíme. Včasnými preventivní a léčebnou intervencí lze však v některých případech omezit projevy nemoci natolik , že u některých dětí téměř vymizí a časem se obejdou zcela bez léčby.

Platí však , že i když astma zcela vyléčit nelze , je možno dobrou a důslednou prevencí a léčbou natolik zlepšit jeho průběh , že dítě je schopno vést zcela normální a plnohodnotný život včetně plné tělesné zátěže.

MŮŽE ASTMATICKÉ DÍTĚ Z NEMOCI "VYRŮST" ?

Je pravdou , že u některých dětí aktivita nemoci s přibývajícím věkem slábne a někdy může i zcela vymizet. Základní porucha - zvýšená průdušková reaktivita - ovšem přetrvává a potíže se často objeví v dospělosti či při styku s větším množstvím alergenu.

Jiné děti ovšem astma trápí po celý život , i když jeho aktivita může kolísat. Nikdy však nelze spoléhat na spontánní vymizení onemocnění a je vždy třeba léčit je tak , jako by se jednalo o celoživotní závažnou chorobu.

MŮŽE DÍTĚ S ASTMATEM SPORTOVAT ?

Pokud je nemoc dobře kontrolována , nemělo by být astma překážkou , ale jednotlivé případy by měly být vždy konzultovány s ošetřujícím odborným lékařem. Při případných obtížích vyvolaných zvýšenou tělesnou zátěží je nutno včas aplikovat pohotovostní lék (Ventoli , Bricanyl).

Pokud některé konkrétní sportovní aktivity vyvolávají obtíže pravidelně , je vhodné tento lék aplikovat již předem. Vždy je třeba vše velmi pečlivě uvážit vzhledem na základě podrobné znalosti zdravotního stavu.

MŮŽEME SI POŘÍDIT PSA NEBO KOČKU ?

Alergie - zdroje alergenů - pes , kočka , ...

Tato otázka je v dětských ambulancích jednou z nejčastějších. Pes , kočka , morčata , křečci a jiná srstnatá zvířata jsou nejen pro astmatiky , ale obecně pro všechny alergiky , velmi nevhodná.

Zvířata produkují alergeny , které jsou nejen v srsti , ale i ve slinách , moči a jiných výměšcích. Tyto alergeny ulpívají na předmětech a zařízení domácnosti , kde samozřejmě přetrvávají i v nepřítomnosti zvířete a víří se v prostředí spolu s domácím prachem. Je prokázáno , že např. hlavní kočičí alergen v prostředí přetrvává ještě šest měsíců po odstranění zvířete.

Z výše uvedených důvodů domácí zvířata alergikům nedoporučujeme. Nepomůže ani testování alergie na konkrétní zvířátko , kterého se rodiče často dožadují. Není-li dítě na určité zvíře prokazatelně alergické dnes , je značně pravděpodobné , že se alergie objeví později při pravidelném kontaktu.

Povolujeme pouze želvy a rybičky , zde je však třeba dát pozor na prášková krmiva pro ryby a na aerosol z vysychajících akvárií.

NEVZNIKÁ NA LÉKY POUŽÍVNÉ DLOUHODOBĚ PŘI LÉČBĚ ASTMATU NÁVYK ?

Ani na bronchodilatační ani na protizánětlivé léky používané při léčbě astmatu nevzniká návyk , který známe u drogových závislostí. Při vysazení těchto léčiv se tedy neobjevují žádné abstinenční příznaky.

U ß2 - mimetik je však prokázáno snížení jejich účinnosti , pokud jsou podávána dlouhodobě samostatně , tj. bez podpůrné protizánětlivé léčby (tento jev nastává snižováním počtu receptorů pro účinnou látku). Proto se doporučuje , aby bronchodilatační léky byly podávány především způsobem "podle potřeby". Při současném dlohodobém podávání inhalačních kortikoidů nebylo snížení účinku prokázáno.

NEŠKODÍ DLOUHODOBĚ PODÁVANÉ INHALAČNÍ KORTIKOIDY ?

Inhalační kortikosterioidy se podávají jako protizánětlivá léčba. Dávky léčiv jsou velmi nízké a hlavně - aplikují se přímo do dýchacích cest , odkud do organizmu proniknou ve zcela zanedbatelném a klinicky bezvýznamném množství. Jedná se tedy o lokální léčbu na sliznici plic.

Pouze je důležité je podávat stále a pravidelně , nevysazovat svévolně bez konzultace s odborným lékařem , ani v případě , že se Vám dítě jeví klinicky zdravé a nemá žádné potíže.

.

Registr lékařůArteria.cz