ASTMA
Průduškové astma postihuje 5 - 10 % populace. Může se objevit v kterémkoliv věku. Zvýšené riziko vzniku astmatu je v rodinách, ve kterých se vyskytují alergická onemocnění (alergická rýma, kožní alergie).
Jedná se o onemocnění, jehož příčinou je zánět a následné zúžení průdušek, které slouží k proudění vzduchu v plicích. Toto zúžení způsobuje dechové potíže různého stupně, neboť je ztížen průchod vzduchu plícemi - zejména při výdechu. Projevem astmatu je dušnost, při různém stupni zátěže či dokonce v klidu. Projevem astmatu může být i dráždivý kašel.
Astma není nakažlivé.
TERAPIE ASTMATU
1. Pravidelné podávání inhalačních protizánětlivých léků ráno a večer v dávce doporučené lékařem. Po aplikaci je vždy třeba pečlivě vypláchnout ústa (prevence plísňového onemocnění sliznice ústní dutiny). Tyto léky nikdy nevysazovat bez předchozí konzultace s lékařem, i když je dítě stabilizováno!
2. Co nejdříve aplikovat jednu až dvě dávky bronchodilatačního léku (Ventolin), kterou je možno zopakovat po 20-ti minutách 3 x do hodiny
3. Terapie je dlouhodobá - ve většině případů po celý život
Pokud dojde k záchvatu, dítě obtížně dýchá, má pocit dušnosti a je úzkostné. Dojde ke zhoršení proudění vzduchu v plicících, které jsou oteklé, zúžené a s velkým množstvím hlenu. To způsobí kašel, pískavé dýchání a pocit tísně na hrudníku.
Astmatický záchvat může vyprovokovat řada příčin - alergeny (zvířecí, pylů, trav, plísní, roztočů), ale i cigaretový kouř, kouř z ohně, prach z peřin či polštářů, silně dráždivé vůně a spreje, změna počasí, zvýšená tělesná námaha, kladné i záporné emoce, respirační infekt nebo i pouhé nachlazení.
V PŘÍPADĚ ASTMATICKÉHO ZÁCHVATU JE NUTNO
- umožnit dítěti polohu, ve které se mu nejlépe dýchá, nejčastěji je to poloha v sedě s mírným předklonem
- uklidnit dítě
- co nejdříve aplikovat jednu až dvě dávky bronchodilatačního léku (Ventolin ), kterou je možno zopakovat po 20-ti minutách, pokud potíže přetrvávají
- pokud nedojde k úpravě stavu kontaktovat lékařskou službu
Astma nelze vyléčit, lze je však velmi účinně kontrolovat. Cílem léčby astmatu je kontrola nemoci. Tuto větu dát jako poslední do terapii astmatu.
ASTMA JE PLNĚ POD KONTROLOU POKUD MÁ PACIENT
- minimální (ideálně žádné) příznaky během dne a v noci
- minimální náhlé (akutní) potíže (ideálně žádné)
- nevyskytují se stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou intervenci
- je schopen neomezené fyzické aktivity
- stabilizované plicní funkce v mezích příslušných norem
- neprojevují se ev. nežádoucí účinky podávaných léků
UPRAVTE LOŽNICI ASTMATIKA
- odstraňte závěsy a koberce
- nedovolte přístup zvířatům
- v ložnici nekuřte a nepoužívejte aromatické přípravky
- dobře vyvětrejte, nezastýlejte hned lůžka
- zajistěte chladno a sucho (do 20°C , 40-50% vlhkosti vzduchu)
- nejsou zde vhodné pokojové květiny - mohou být zdrojem plísní
- nejsou vhodné plyšové a vlněné hračky - zadržují prach a roztoče
- zavírejte okna, pokud je venkovní vzduch znečištěn (smog, výfukové plyny, pyly trav a stromů)
Povlečení se doporučuje z bavlny (aby je bylo možno prát v horké vodě - min. 55°C), polštáře nemají obsahovat peří (vhodné je duté vlákno), matrace by měla být ve snímatelném povlaku z husté bavlny nebo lněného materiálu, prostěradlo je vhodné měnit co 14 dní.
Můj inhalátor
Aby byla Vaše léčba u astmatu účinná, je potřeba správně inhalovat léky .
Byla spuštěna stránka www.mujinhalator.cz, kde najdete instruktážní videa jak správně inhalovat a nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit.